ŠPARGLA KAO LEK
Špargla kao lek je zaista neverovatna! Možda ste već videli ovo povrće neobičnog izgleda, ali ne znate kako se tačno priprema i koristi.
Špargla kao lek nam je obično dostupna u zelenoj, beloj ili ljubičastoj boji. Lekoviti su joj i koren i izdanci. Pravilnom pripremom ovog povrća, obezbedićete unos vitalnih hranljivih materija u svoj organizam.
Hajde prvo da vidimo zašto je špargla kao lek toliko cenjena!
Špargla diuretik (špargla protiv kamena u bubregu; špargla za giht)
Poznato je da je špargla diuretik, što znači da podstiče izlučivanje tečnosti iz tela, a to deluje povoljno kod tretmana mnogih zdravstvenih problema - kao što su kamen u bubregu i giht. Ovo povrće je bogat izvor amino-kiseline asparagin, koja pomaže da se stvori potreba za mokrenjem. To pomaže da se oslobodite viška tečnosti i isperete višak soli iz organizma. Ovo može biti veoma korisno u slučajevima edema, visokog krvnog pritiska ili bolestima povezanim sa srcem.
Napomena:
Međutim, špargla sadrži purine. Purini se razlažu u organizmu i stvaraju mokraćnu kiselinu koja može da se akumulira kao rezultat visokog sadržaja purina u telu. Ovo nije povoljno za osobe koje pate od komplikacija povezanih sa mokraćnom kiselinom, poput gihta ili kamena u bubregu. Stoga se ipak preporučuje da se izbegne ili ograniči unos hrane bogate purinima, kao što su špargle, za pacijente sa takvim bolestima.
Špargla dijetetik
Špargla ima velike količine folne kiseline, kao i većina drugog zelenog povrća. Ona deluje zajedno sa vitaminom B12 u borbi protiv opadanja kognitivnih funkcija. Studije su definitivno dokazale da odrasli sa optimalnim nivoima folne kiseline i vitamina B12 imaju bolju mentalnu snagu. Stoga, špargla u obliku praha je važan izvor esencijalnih vitamina.
Sveža špargla kao lek je najbogatiji izvor antioksidanasa poput karotena, luteina, zeaksantina i kriptoksantina. Ovo je korisno da se unište slobodni radikali iz tela, što zauzvrat štiti od raka, neuro-degenerativnih oboljenja i virusnih infekcija. Špargla kao lek sadrži moćne antioksidante poput karotenoida, vitamina C, vitamina E i mangana.
Stoga, možemo reći da je špargla dijetetik ili dodatak ishrani kakav se retko sreće.
Špargla za čišćenje i mršavljenje
100 g sveže špargle sadrži samo 20 kalorija. Svako koplje špargle sadrži samo 4 kalorije. Spada u negativno-kalorijsko povrće, jer uzima više kalorija prilikom varenja nego što se njenim konzumiranjem unese. Ona takođe ima vrlo malo masti.
Zahvaljujući tome što deluje kao prirodni diuretik, špargla podstiče čišćenje i detoksikaciju organizma. Uključite ih u svoj doručak, ručak ili večeru - kako biste dobili brojne pogodnosti i istovremeno gubili svoju telesnu težinu - jer špargla za čišćenje i mršavljenje daje odlične rezultate!
Ako patite od gojaznosti ili visokog holesterola, redovno konzumiranje špargli može pomoći u smanjenju nivoa holesterola. Stoga, ona je savršeno povrće za mršavljenje, budući da ne opterećuje organizam dodatnim kalorijama i mastima.
Špargla protiv nadutosti
Špargla sadrži amino-kiselinu asparagin koja može da tretira zadržavanje vode povezano sa PMS-om. Tako da, špargla kao lek protiv nadutosti odlično deluje i koristi se da dobijete ravan stomak!
Špargla afrodizijak
Špargla je psiho-fiziološki afrodizijak zbog svog izrazitog oblika. Ona takođe sadrži mnoge hranljive sastojke potrebne za zdravu proizvodnju hormona.
Pored toga što je špargla afrodizijak, ona povećava libido. Folna kiselina u špargli izaziva proizvodnju histamina. Nedostatak histamina može uzrokovati nemogućnost da se postigne orgazam kod muškaraca i žena. Špargla je dobar izvor folata, koji pokazuju pozitivne rezultate za povećanje libida.
Špargla za jačanje kostiju
Špargla je najbogatiji izvor vitamina K. Pet koplja špargli vam mogu dati 35% preporučenog dnevnog unosa za ovaj važan vitamin. Vitamin K pomaže u zgrušavanju krvi i poboljšava zdravlje kostiju. Takođe pomaže u regulisanju koštane mineralizacije i održava gustinu kostiju. Stoga, špargla kao lek za jačanje kostiju daje impresivne rezultate.
Špargla i rak
Asparagus racemosus ili divlja špargla, sadrži razne fitonutrijente poznate kao saponine. Studije su pokazale da saponini dobijeni iz divlje špargle poseduju anti-kancerogena i anti-inflamatorna svojstva.
Uz hemoprotektivnu efikasnost, špargle takođe pomažu u podizanju nivoa glutationa, antioksidanta i detoksikacijskog jedinjenja. Takođe pomažu u prevenciji mnogih bolesti kao što su HIV, AIDS, cistična fibroza, Alchajmerova bolest, anemija, rak, dijabetes i razni srčani poremećaji.
Špargla i dijabetes
Anti-inflamatorni hranljivi sastojci prisutni u špargli pomažu u smanjenju rizika od hroničnih zdravstvenih tegoba, uključujući i dijabetes tipa 2. Ovaj koristan efekat se takođe pripisuje prisustvu minerala hroma, koja igra vitalnu ulogu u regulaciji nivoa šećera u krvi u telu.
Studije sprovedene u tom pogledu su pokazale značajne rezultate i pokazale su da špargla kao lek pomaže u regulaciji nivoa šećera u krvi, poboljšava lučenje insulina, a pruža i anti-dijabetični efekat.
Špargla u menopauzi
Špargla kao lek proizvodi estrogen i leči simptome menopauze. Takođe daje estrogen ženama čiji su jajnici ili materica uklonjeni.
Recepti
Pre nego što navedemo neke recepte sa šparglom, najpre da odgovorimo na sledeća veoma važna pitanja:
- Kako se čisti špargla?
- Kako se sprema špargla i kakav ukus ima?
Špargla je jedno od najtraženijeg povrća u toku prolećne sezone.
Sveža koplja špargle imaju prednost u kuvanju. Pripremite ih i operite u hladnoj vodi sa blagim pilingom (čišćenje četkicom za povrće).
Nežna i kao olovka tanka koplja špargle mogu da se kuvaju direktno. U slučaju debljih stabljika, međutim, može biti potreban piling pre nego što se koristi u receptima.
Špargle imaju specifičan ukus. Bele špargle su omiljenije, jer imaju nešto blaži ukus. Bele špargle možete da ljuštite nožem za krompir, i to tako što ćete početi od mesta malo ispod vrha biljke, a pri dnu odsecite drvenasti kraj. Zelene špargle treba da se ljušte samo u donjem delu drške.
U principu, koplja špargle zahtevaju samo kratko kuvanje. U nekim domaćinstvima, koriste se posebni lonci za kuvanje špargle, gde su njene stabljike uronjene u ključalu vodu, dok se vršni izdanci kuvaju na pari.
Koplja špargle se u ishrani koriste sirova, kuvana na pari, dinstana, pržena ili pomešana sa povrćem, pasuljem, mesom živine ili morskim plodovima.
Špargla na pari se služi sa holandskim sosom od citrusa, rastopljenim maslacem, parmezanom ili pecorino sirom u prelepim receptima u francuskom stilu.
Grilovana špargla sa mladim lukom premazana makadamia uljem je odličan aperitiv.
Doziranje:
Za jednu osobu po jednom obroku je potrebno do 500 g špargli, ali ukoliko ih koristite kao prilog uz meso, onda do 250 g špargli.
Špargla na pari
Izdanke (koplja) špargle najpre operite u hladnoj vodi. Zatim oljuštite špargle, počevši od belog dela ispod ljubičastog (ili zelenog vrha) pa na dole, a deblje oljuštite u debljem delu izdanka. Očišćene izdanke (koplja) špargle vežite belim pamučnim koncem u snopiće.
Kuvanje u vodi: poslažite snopiće špargle u lonac, tako da vrhovi budu okrenuti na gore i prelijte ih posoljenom ključalom vodi sa dodatkom šećera, samo do glavica. Špargla treba da se kuva od 15-20 minuta, tako da joj se glavice kuvaju samo na pari.
Špargla na pari: postavite sito u veći lonac, sipajte slano-slatku vodu (tako da skoro dopre do donje ivice), zatim stavite povezane špargle, poklopite i kuvajte u pari. Nakon kuvanja ocedite špargle, odvežite ih i uvijte u platnenu salvetu kako da se uklonila sva suvišna voda i pustite da se ohlade.
Špargla u rerni (pečene špargle)
Sastojci:
- 1 veza mladih špargli
- maslinovo ulje
- krupna morska so
- biber
Priprema:
Uklonite drvenaste delove šparglama, na taj način što ćete ih blago saviti, pa će one same pući tamo gde bi trebalo, te odbacite drvene štapove, a vrhove špargli poređajte na pleh obložen pek-papirom. Prelijte sa malo maslinovog ulja, začinite solju i biberom i pecite u rerni zagrejanoj na 200 °C oko 10 minuta.
Špargla na roštilju (grilovana špargla)
Sastojci:
- 300 g špargli
- so i biber po ukusu
- malo maslinovog ulja
Priprema:
Operite špargle i skinite im koren (u jednoj ruci držite zeleni deo, a u drugoj koren i savijte tako da špargla pukne, a špargla će pući baš tamo gde treba). Koren odbacite, a ostatak stavite sa strane. Stavite vodu da se kuva sa kašičicom soli, dok ne provri, pa onda dodajte špargle i kuvajte 4-5 minuta, dok ne omekšaju, te ih procedite i stavite na tanjir.
Prelijte ih sa malo maslinovog ulja i začinite biberom. Zatim stavite špargle na roštilj i pecite ukupno 6-7 minuta sa okretanjem (tanje sklonite ranije, a deblje ostavite minut-dva duže da se peče na roštilju). Grilovana špargla, odličan prilog uz meso i ribu, je gotova!
Tamara Nikoličić