HIPER+ HIPOTIREOZA
Koje su najbitnije razlike između hipertireoze i hipotireoze? Kako da uskladite ishranu sa ovim poremećajima štitne žlezde?
Važno je znati da je štitna žlezda od ključnog značaja za naš organizam i da je neophodno omogućiti njen pravilan rad. Ona je leptirastog oblika, opkriljuje dušnik sa obe strane i glavna je za regulisanje metabolizma i kontrolu gotovo svake telesne funkcije; u interakciji je sa svim ostalim hormonima od insulina do polnih hormona.
Ćelije tiroidne žlezde, tiroidne ćelije, jedine su ćelije u telu koje mogu da apsorbuju jod. I to iz hrane, što je jedini način apsorpcije joda. Kombinuju ga sa amino-kiselinom zvanom tirozin i pretvaraju u tri tipa hormona: trijodtironin (T3), tiroksin (T4) i dijodotironin (T2).
Hormoni T3 i T4 oslobađaju se u krvotok da bi se transportovali po celom telu, gde ih kiseonik i kalorije pretvaraju u energiju. Svaka ćelija vašeg tela koristi tiroidne hormone, pa simptomi u vezi sa njima mogu da variraju.
Poremećaji u radu štitne žlezde
Postoje dva osnovna poremećaja u radu štitne žlezde - Hipotireoza i Hipertireoza.
Najčešći je hipotiroidizam, kada štitna žlezda ne proizvodi dovoljno hormona, i često je u vezi sa nedostatkom joda. Simptomi ovog poremećaja su: preosetljivost na hladnoću, opadanje kose, uključujući i obrve, letargija, gubitak težine, konstipacija, hipoglikemija, gubitak memorije.
Hipotireoza je skup simptoma i znakova, koji ukazju na nedostatak ili nedovoljno lučenje hormona štitaste žlezde.
Treba znati da postoje i na desetine drugih naizgled nepovezanih simptomima kao što su astma, psorijaza, bol u vratu i ukočenost, Sindrom karpalnog kanala, promuklost, bleda koža, vrtoglavica.
Ponekad su laboratorijske analize štitne žlezde problematične. Oko 80% osoba sa hipotiroidizmom ne uspeva da se registruje standardnim testovima.
Prekomerna aktivnost tiroidne žlezde, hipertiroidizam, poznata i kao Gravesova bolest, drugi je najčešći poremećaj u funkciji ove žlezde. Simptomi su nemir i razdražljivost, gubitak težine, neujednačen srčani ritam, izbuljene oči.
Mnogo je nedoumica u vezi sa tim koliko ishrana utiče na rad štitne ili tiroidne žlezde. Šta jesti, čega se kloniti, sve je to prilično zbunjujuće.
Patite od hipertireoze:
- Izbegavajte hranu obogaćenu jodom poput algi, morskih trava i ostalih plodove mora. Takođe, bi trebalo da izbegavate jodiranu so.
- Trudite se da ne pijete punomasno mleko, a umesto njega konzumirajte obrano, koje se bolje vari.
- Ne koristite rafinisano brašno, jer sadrži manje hranjivih stvari od cele pšenice i teško se vari. Ono ima visok glikemijski indeks i može da poremeti nivo šećera i hormona u krvi. Konzumiranjem hrane s nižim glikemijskim indeksom možete da poboljšate lučenje hormona. Beli hleb, testeninu, peciva i pahuljice od žitarica zamenite integralnim.
- Odrecite se crvenog mesa, a umesto toga jedite nemasno ćureće meso ili ribu (losos, tuna, haringa, skuša).
- Izbegavajte mlečne proizvode, naročito ako je hipertireoza povezana s netolerancijom na laktozu, što ćete primetiti ako se konstantno mučite s probavom, nadutošću i osećajem umora
- Izbegavajte uzimanje senfa, karfiola, brokolija, spanaća, radiča, rena i slično. posle konzumiranja mleka, sira, sladoleda, jogurta ...
Patite od hipotireoze
- Trudite se da ne unosite goitrogenu hranu (hranu koja sprečava preuzimanje joda iz krvi) poput prosa
- Ne koristite soju i proizvode od soje, koji utiču na proizvodnju hormona štitne žlezde. Preporučuje se i izbegavanje čokoladnih i energetskih pločica, jer sadrže sojin lecitin, koji može da spreči proizvodnju hormona. Ovo se odnosi i na soja sos.
- Budite oprezni i s hranom koja sadrži gluten, kao što su ječam, pšenica, raž.
- Odrecite se brze hrane, koja, takođe, usporava proizvodnju hormona štitne žlezde.
- Izbegavajte breskve, kruške i jagode, jer je to voće je koje sprečava podizanje nivoa hormona štitne žlezde.
Milan Popović